Budowa

Klimatyzacja w bloku – jakie dopełnić formalności

Posiadanie klimatyzacji w domu nie jest obarczone jakimikolwiek obostrzeniami natury formalnej. Niestety, instalacja klimatyzacji w mieszkaniu nie jest już taka prosta i wymaga spełnienia szeregu warunków o charakterze prawnym. Co zatem trzeba zrobić, by móc (legalnie) korzystać z klimatyzatora we własnym mieszkaniu?

Spółdzielnia a… samowolka budowlana

Montaż instalacji we własnym mieszkaniu należy poprzedzić wizytą w siedzibie spółdzielni mieszkaniowej i uzyskaniem stosownej zgody. Dlaczego? Ponieważ spółdzielnia może uznać, że klimatyzacja LG (a konkretnie jej zewnętrzna część) może negatywnie wpłynąć na wygląd elewacji zewnętrznej. Jeśli urządzenie ma swoim zasięgiem obejmować przestrzeń wspólną (np. korytarz lub hol), konieczny będzie terminowy serwis klimatyzacji LG, potwierdzony rzecz jasna stosowną dokumentacją.

serwis klimatyzacji LG

Co, jeśli o to nie zadbamy? Wielu potencjalnych inwestorów uważa, że instalacja klimatyzacyjna na pewno spotka się z aprobatą innych mieszkańców. Niestety, takie podejście jest dosyć ryzykowne i wiąże się z samowolką budowlaną (na montaż konieczna jest zgoda nie tylko spółdzielni, ale i sąsiadów).

Czy klimatyzacja może być uciążliwa?

Montaż klimatyzacji nie zawsze musi przedkładać się na wzrost komfortu innych mieszkańców. Zwłaszcza, jeśli urządzenie to pracuje zbyt głośno i znajduje się w bardzo bliskim sąsiedztwie innych mieszkań. Warto zwrócić uwagę, że uzyskanie pisemnej zgody od sąsiadów nie zawsze przedkłada się na bezproblemowe korzystanie z urządzenia. Zwłaszcza, gdy klimatyzator jest znacznie głośniejszy, niż mogłoby się wcześniej wydawać. Dlatego o wiele lepszym pomysłem jest wybór urządzenia, które choć droższe, będzie generowało mniejszy hałas.

Kiedy nie trzeba zgody?

Na szczęście istnieje przypadek, w którym zamontowanie klimatyzacji nie wiąże się z koniecznością uzyskania w/w zaświadczeń i zgód. Ma on miejsce wtedy, gdy metraż posiadanego przez nas balkonu wlicza się do metrażu mieszkania. W takiej sytuacji, elewacja przyległa do niego traktowana jest jako nasza prywatna przestrzeń, którą możemy do woli dysponować.

Montaż i konserwacja

Montaż i serwis klimatyzacji LG powinien być wykonywany przez doświadczony personel, który posiada stosowne uprawnienia. Ich brak może być podstawą do anulowania pozwolenia na korzystanie z instalacji klimatyzacyjnej (zwłaszcza, gdy z klimatyzacji korzysta więcej osób).
Instalacja klimatyzacji w mieszkaniu może przynieść więcej szkody, niż pożytku. Przed jej zamontowaniem warto zapytać się sąsiadów, co myślą na temat takiej inwestycji. Z reguły najwięcej niedomówień może pojawić się na etapie bieżącej realizacji zlecenia. Dlatego wszystkie kwestie sporne warto omówić już wcześniej.

One Response

  1. Anonim 10 czerwca, 2022

Zapraszamy do dyskusji


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.