Budowa

Wykonanie ogrodzenia – samemu czy z firmą?

Samodzielne wykonanie ogrodzenia – z paneli czy z siatki – nie jest najprostszą sprawą. Przy odrobinie umiejętności, wiedzy i, oczywiście, chęci do pracy można to zrobić samemu. Trzeba jednak mierzyć siły na zamiary. Sprawdź, czy chcesz i czy jesteś w stanie się tego podjąć.

Siatka czy panele – jaki materiał wybrać na ogrodzenie?

Ogrodzenie wykonane z siatki i z gotowych paneli to dwa najpopularniejsze typy ogrodzenia. Oba rodzaje, oferowane przez Supico, charakteryzują się dużą wytrzymałością. Zapewnia ją jakość materiałów, z których zostały wykonane. I to jedna z pierwszych rzeczy, na którą trzeba zwrócić uwagę, wybierając materiał na ogrodzenie. W obu przypadkach powinny to być materiały odporne na czynniki zewnętrzne: wilgoć, temperaturę, szczególnie tę niską, z powłoką dającą wysoką ochronę antykorozyjną.

Czym się różnią te typy ogrodzeń, szczególnie jeśli chodzi o ich montaż? Czy wykonanie ogrodzenia z siatki jest prostsze niż z paneli? I tak, i nie. Montaż siatki wymaga napięcia materiału i, w tym samym czasie, zamocowania go na słupkach. Może to być kłopotliwe, jeśli nie mamy do pomocy drugiej pary rąk. Z panelami rzecz przedstawia się nieco prościej, ponieważ montujemy gotowe, sztywne moduły. Z drugiej strony, siatka jest bardziej elastycznym materiałem – jej naprężenie można regulować. A to może okazać się bardzo ważną cechą, jeśli przy samodzielnym montażu słupków coś pójdzie nie tak – np. nie zdołamy utrzymać idealnego pionu. Tutaj dopuszczalna granica błędu jest większa niż w przypadku wykonania ogrodzenia panelowego. Choć oczywiście takich błędów nie można popełniać.

Etapy prac nad ogrodzeniem – sprawdź, czy jesteś w stanie to zrobić

Montaż siatki lub paneli to ostatni etap prac nad ogrodzeniem. Te najbardziej istotne, od których w zasadzie wszystko zależy, są najtrudniejsze. Nie obędzie się bez podstawowych, technicznych umiejętności i wiedzy budowlanej. Przede wszystkim chodzi o umiejętne wylanie cokołu – betonowej podmurówki pod ogrodzenie, stanowiącej całość z, również betonowymi, słupami.

  1. Pierwsza rzecz to przygotowanie terenu. Już tutaj mogą pojawić się schody, bo teren terenowi nierówny. Duże pochyłości i różnice poziomów są sporym wyzwaniem – wypoziomowanie ich może wymagać zastosowania fundamentu stopniowego.
  2. Druga rzecz to praca z łopatą i świdrem. Nie jest to rzecz trudna, ale na pewno czasochłonna i jednak wymagająca dokładności. Dołek pod podmurówkę powinien mieć głębokość ok. 50 cm, szerokość – ok. 30 cm; średnica otworów pod słupy to min. 25 cm.
  3. Trzecia sprawa czyli szalunek. Można zdecydować się na samodzielne wykonanie szalunku, co jest pracochłonne lub zakup gotowych modułów – to z kolei znacznie podniesie koszty materiałów. Podobnie jest z tzw. „peckami” czyli słupami betonowymi wychodzącymi ponad powierzchnię gruntu – tu najlepiej użyć tub budowlanych.
  4. Czwarty krok to wypełnienie szalunków betonem. I właśnie na tym etapie można popełnić najwięcej błędów, jeśli nie mamy niezbędnej wiedzy i „nie czujemy” materiału. Beton ma radykalnie mniejszą odporność na rozciąganie niż na ściskanie. Co to oznacza? Po pierwsze, trzeba go właściwe zarobroić. Po drugie, należy pilnować, by równomiernie dotarł do każdej szczeliny (np. przez opukiwanie szalunku gumowym młotem). Po trzecie, musi być utrzymany właściwy poziom wilgotności w czasie jego zastygania. Jeśli tego nie dopilnujemy, podmurówka popęka. I na koniec – ciągłe poziomowanie. Beton nie jest materiałem, który można po prostu w dowolnym momencie nadlać – warstwy nie zwiążą się.

Zostaje jeszcze osadzenie słupów w wylewce. Tu trzeba być bardzo dokładnym – utrzymać poziom względem innych słupków i pion pojedynczego słupka. Każde niedopatrzenie będzie skutkować problemami na etapie samego montażu siatki lub paneli.

Wykonanie ogrodzenia z siatki

Wykonanie ogrodzenia z siatki

Tak, w dużym skrócie, wyglądają przygotowania do samodzielnego wykonania ogrodzenia. Na pewno nie jest to proste, szczególnie jeśli nie mamy niezbędnego doświadczenia i pomocnika. Indywidualnie trzeba rozważyć, czy jesteśmy w stanie zmierzyć się z wszystkimi etapami. Jeśli nie jest to tak oczywiste, zlećmy całość prac wykwalifikowanej firmie.

Zapraszamy do dyskusji


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.