Budowa

Co warto wiedzieć o palisadach betonowych?

Od lat do najpopularniejszych metod tworzenia zabezpieczeń wykopów należy montaż palisad betonowych. Ich popularność wynika z parametrów tych konstrukcji, które zapewniają skuteczną ochronę wykopu fundamentowego. Co ciekawe, palisady mają też inne zastosowania. Co jeszcze warto wiedzieć o palisadach? Jakie są alternatywy dla ich stosowania?

Rozmaite palisady betonowe

Te niezwykle cenne elementy konstrukcyjne zabezpieczeń wykopów występują w różnych wariantach. Podstawowy podział to ten na pale styczne i sieczne. Zasadniczo palisady sieczne są tańsze i prostsze w montażu. Niestety, ich szczelność pozostawia wiele do życzenia. Nie oznacza to wcale, że w ogóle nie nadają się do tworzenia zabezpieczeń, jednak w niektórych przypadkach rzeczywiście nie są wystarczające. Nie sprawdzają się głównie wtedy, gdy zachodzi konieczność odwodnienia terenu. Jednak jak już wspomniano, palisada może mieć również inne zastosowanie. Elementy te służą również do stawiania fundamentów oraz budowy ścian konstrukcyjnych. W tej kwestii modele styczne spisują się o wiele lepiej. Jeżeli natomiast chodzi o palisady sieczne, ich szczelność jest zdecydowanie lepsza. Niemniej jednak w przypadku odwadniania wykopu może się ona okazać niewystarczająca. W tym przypadku wystarczy jednak dokonać uszczelnienia z użyciem innych elementów betonowych.

palisady betonowe

Palisada betonowa jest niezwykle wytrzymała. Dlatego też konstrukcja stworzona z palisad zapewnia skuteczne wzmacnianie gruntu oraz solidność fundamentów. Co więcej, instalacja pali jest stosunkowo prosta i szybka. Nie powinno więc dziwić, że pale wykonane z betonu wciąż są tak popularne.

Alternatywa dla palisad

Jak się okazuje, istnieją pewne alternatywy dla palisad betonowych. Jedną z nich stanowią kolumny z białego betonu, które są coraz częściej wybierane jako materiały fundamentowe. Ich zaletą jest jeszcze niższa cena, która idzie w parze z prostotą montażu. Warto jednak zauważyć, iż wynika to ze stosowania betonu nieco gorszej jakości niż w przypadku palisad. Decyzję o tym, z czego zostanie wykonane zabezpieczenie wykopów, czy też co posłuży do postawienia fundamentów, zawsze powinni podejmować fachowcy. Wcześniej muszą się natomiast zapoznać ze specyfiką gruntu oraz projektu powstającego obiektu.

Zapraszamy do dyskusji


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.