Budowa

Czy grubość ścian ma znaczenie?

Użytkownicy mieszkań często skarżą się na hałasy zza ściany. Najczęściej jest to spowodowane niedostateczną izolacją akustyczną konstrukcji. Za odpowiednie wyciszenie w domu odpowiedzialny jest materiał, jaki został użyty do budowy ściany oraz grubość ściany.

Wyciszenie przed sąsiadami – skuteczne metody

Dom powinien być miejscem, do którego po ciężkim dniu spędzonym w pracy możemy wrócić i w błogiej ciszy uspokoić swoje myśli i zrelaksować się. Komfort akustyczny jest niezwykle ważnym aspektem życia domowników. Niestety, niekiedy wspólna ściana z sąsiadem potrafi być prawdziwą zmorą. Aby nie słyszeć tupania nad głową, gry na skrzypcach w lokalu obok, czy oglądanych na maksymalnej głośności seriali u sąsiadki spod 2, warto pomyśleć o wyciszeniu mieszkania. Chociaż nie jest to najtańsza inwestycja, chętnych na tego typu usługi przybywa.

Na grubość ściany w mieszkaniu nie mamy wpływu. Jednym ze sposobów wyciszenia mieszkania przed dźwiękami dochodzącymi zza ściany są domowe ekrany akustyczne. Odbierają one część dźwięków i dość skutecznie niwelują hałasy. Niestety minusem ich zastosowania jest odebranie, niekiedy cennej, powierzchni mieszkania. Biorąc pod uwagę konstrukcję ekranu, musimy liczyć się z zabraniem kilkunastu centymetrów na każdej ścianie. Obecnie najskuteczniejszą metodą wygłuszenia jest zastosowanie wełny mineralnej wespół z odpowiednią płytą. Warta zainteresowania jest również metoda wyciszania matą korkową.

Z czego zrobić ścianę?

W zdecydowanie lepszej sytuacji są mieszkańcy domów jednorodzinnych lub bliźniaków. W ich przypadku wyciszenie przed sąsiadami jest o wiele prostsze, albowiem właściciele sami decydują o tym, z czego zrobić ścianę. Działają już na etapie planowania budowy. Zgodnie z zasadami fizyki, dźwięki o wiele lepiej pochłaniane są przez gruby materiał, dlatego masywne ściany są dobrymi izolatorami. Tradycyjne materiały ścienne zazwyczaj nie spełniają zasad izolacji akustycznej. Dlatego warto zainwestować w elementy o podwyższonym standardzie np. wyciszające tynki, odpowiednich włókien czy szkieletów.

Cena za wyciszenie mieszkania może nie należy do najniższych, jednak spokój ducha we własnych lokum niejednokrotnie wart jest każdych pieniędzy.

Zapraszamy do dyskusji


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.