Przed przystąpieniem do rozpoczęcia prac budowlanych w danym miejscu, inwestor oraz wykonawca muszą odpowiednio przygotować plac budowy, a także przewidzieć wpływ prac budowlanych na sąsiednie obiekty. Ta kwestia jest szczególnie istotna podczas prac budowlanych w miastach, gdzie sąsiedztwo między budynkami jest coraz mniejsze, a inwestycje budowlane planowane są na działkach, w których bezpośrednim sąsiedztwie znajduje się dużo innych obiektów. Jest to możliwe, dzięki nowoczesnym narzędziom i maszynom budowlanym, pozwalającym dotrzeć w miejsca, które do tej pory wydawały się nieosiągalne. Ekspansja deweloperów wynikająca z ogromnego popytu na mieszkania oraz inne budynku użytkowe sprawiła, że nowe wieżowce, bloki mieszkalne czy szeregówki rosną jak grzyby po deszczu, a ich zagęszczenie może być potencjalnie niebezpieczne właśnie podczas prac budowlanych. Na szczęście nowoczesne technologie pozwalają uniknąć potencjalnych problemów z tym związanych, na przykład dzięki monitoringowi wibracji.
Prace budowlane i ich wpływ na sąsiednie budynki
Prace budowlane nad danym obiektem mogą mieć różnorodny wpływ na obiekty sąsiadujące z placem budowy. Mowa tutaj o oddziaływaniach dynamicznych i statycznych. Oddziaływania statyczne to te, które wynikają z wykonywanych wykopów, odpompowywania wody z nich, a także ze wzmacniania fundamentów istniejących już budynków. Jeżeli zaś chodzi o oddziaływania dynamiczne, mamy na myśli tutaj prace ciężkiego sprzętu mechanicznego takiego jak walce, zagęszczarki, młoty, ruch ciężkich pojazdów takich jak ciężarówki, koparki, spychacze, a także dynamiczne metody pogrążania w gruncie elementów konstrukcyjnych, takie jak wibrowanie czy wbijanie oraz wzmacnianie gruntu za pomocą zagęszczania lub formowania kolumn.
Monitoring wibracji w pracach budowlanych
Wspominane wyżej oddziaływania dynamiczne i statyczne mają bezpośredni wpływ właśnie na sąsiadujące obiekty. Na szczęście nowoczesne technologie umożliwiają monitoring wibracji, drgań, zapylenia czy hałasu na sąsiadujących działkach. Jest to możliwe dzięki specjalnym czujnikom, które składają się na zaawansowane systemy monitoringu wibracji. Aby monitoring wibracji spełniał swoją funkcję, musi łączyć funkcję obserwacji pomiarów z ostrzeganiem o nieprawidłowościach. Dzięki zastosowaniu monitoringu wibracji oraz innych oddziaływań możliwe jest zwiększenie bezpieczeństwa budowy, a także budynków znajdujących się w jej sąsiedztwie. W razie wystąpienia niepokojących wyników monitoringu możliwe jest szybkie wprowadzenie zmian w postaci użycia innej technologii prac.
Monitorowanie wibracji a ochrona interesów inwestora
Monitorowanie wibracji jest niezwykle ważne dla inwestora, ponieważ pozwala uniknąć wielu problemów mogących pojawić się w razie naruszenia na przykład fundamentów okolicznych obiektów. Szybka reakcja w razie niekorzystnych wskazań monitoringu pozwoli uniknąć wielu nieprzyjemności, a także wysokich kosztów, na które mogłaby narazić inwestora konieczność przerwania budowy lub wykonywania napraw w razie poniesionych szkód przez sąsiednie budynki.