Biopaliwa są obecne na naszym rynku już od paru lat, jednak nie wszyscy są do nich przekonani. Są to jednak ekologiczne i stosunkowo tanie źródła energii, głównie wykorzystywane do ogrzewania domów jednorodzinnych lub napędzania maszyn mechanicznych.Warto powiedzieć o nich kilka słów.
Czym jest biopaliwo?
Biopaliwo to paliwo powstałe w wyniku przetwarzania produktów pochodzenia naturalnego. W wyniku przetworzenia biomasy, otrzymuje się biokomponent, który można stosować do napędzania silników oraz coraz częściej jako paliwo do tzw. biokominków. Pozwalają one na dogrzewanie domów w sposób wydajny i ekologiczny, a przy tym przyjazny dla naturalnego środowiska. Biokominki są doceniane również przez swoje niewątpliwe walory estetyczne i prostotę użytkowania.
Biokominki – czy to się opłaca?
Biokominki są sposobem na dogrzewanie mieszkań i domów, spala się w nich specjalnie do tego przeznaczone biopaliwo, które jest bezwonnym materiałem, oddającym całe ciepło otoczeniu. Zazwyczaj jest to biodegradowalny i w pełni naturalny bioetanol pochodzenia roślinnego. Jego skład opierany jest na bazie alkoholu, a przy spalaniu biopłynu wydziela się dwutlenek węgla i para wodna, nie ma żadnych innych szkodliwych substancji ani dymu. Wkład pieca ekologicznego jest oparty wyłącznie na biopaliwach, w tego typu kominkach nie można spalać innych materiałów palnych z uwagi choćby na bezpieczeństwo i prawidłowe działanie biokominków. Co ważne, biokominek może mieć każdy, ponieważ nie wymaga on zastosowania ciągu kominowego. Biokominki mogą być mobilne lub dedykowane do zabudowy w ścianie.
Jakie są koszty eksploatacji biokominków?
Biopaliwo nie jest najtańszym materiałem przeznaczonym do spalania, biorąc pod uwagę jego kaloryczność. Jeden litr biopaliwa kosztujący około 9-15 złotych wystarczy na 3 do 6 godzin spalania, co zależy też od producenta biopaliwa i od tego jaki płomień jest ustawiony w palenisku. Średni koszt godziny palenia w biokominku wynosi od 5 do 8 złotych, dlatego jest to najczęściej wybierana metoda jedynie na dogrzewanie domu. Standardowy biokominek wystarczy na dogrzanie około 30 metrów kwadratowych powierzchni – ma moc około 2 kW do 4 kW, czyli niewiele więcej niż standardowy grzejnik pokojowy. Koszty biopaliwa może nie należą do najniższych, jednak ekologiczne kominki są bardzo estetyczne i są elementem wystroju nowoczesnego wnętrza.