Kuchnia

Czy wyspa w kuchni to dobry pomysł?

Aranżacja kuchni wymaga dobrego przemyślenia oraz zaplanowania po to, aby przestrzeń w kuchni była funkcjonalna i wygodna. Należy zaplanować układ mebli kuchennych oraz sprzętów AGD, odpowiednie oświetlenie, a także wykończenie i dekoracje, które dopełnią dzieła.

Jak zaplanować przestrzeń w kuchni?

Planowanie przestrzeni w kuchni zależy przede wszystkim od tego, jak duża ona jest, jakie jest położenie kuchni, czy jest w niej okno, drzwi, czy jest to kuchnia otwarta, czy zamknięta, ale również, jakie są codzienne potrzeby i przyzwyczajenia domowników, którzy będą z tej kuchni korzystać. Kiedy wszystkie te aspekty przemyślimy, omówimy i zaplanujemy z osobami zainteresowanymi, możemy przejść do zamówienia mebli oraz sprzętów agd.

Na zamówienie czy z marketu — jakie meble do kuchni wybrać?

Jeżeli mamy niewielki budżet, a zależy nam na szybki zagospodarowaniu przestrzeni, można skusić się na gotowe zestawy mebli, oferowane przez niektóre sklepy. Jeżeli jednak zależy nam na odpowiednim dopasowaniu mebli do pomieszczenia, na wygodnych i funkcjonalnych systemach wyposażenia mebli, a także na ich jakości, wtedy zdecydowanie warto zdecydować się na meble robione na wymiar. Meble do kuchni będą nam służyć przez lata, dlatego powinny być wykonane z porządnych materiałów, odpornych ma wysokie temperatury, wilgoć czy tarcie. W zależności, jaki styl wnętrza wybraliśmy, takie wykończenie zaproponuje stolarz, do nowoczesnych kuchni najczęściej stosowane są błyszczące gładkie fronty, kuchnie klasyczne czy prowansalskie cechują fronty frezowane, z różnego rodzaju ozdobnikami, to wszystko należy omówić z wykonawcą mebli, pamiętając również o wyposażeniu wnętrza mebli, takim jak cicho domykające się szuflady, kosze cargo oraz pojemniki na odpady na wymiar szafki czy szuflady.

Pomysł na wyspę w kuchni — co powinno się na niej znaleźć, aby była funkcjonalna?

Jeżeli dysponujemy dużą kuchnią, wówczas ze stolarzem, który ma wykonać meble kuchenne, trzeba dobrze omówić nasz pomysł na wyspę w kuchni. Aby wyspa była wygodna i funkcjonalna, przede wszystkim powinien być zachowany odpowiedni odstęp od pozostałych mebli kuchennych, tak aby zachować wygodny ciąg komunikacyjny. Minimalna szerokość wyspy w kuchni to 60 cm, czyli wymiar standardowych szafek kuchennych, jeżeli mamy do dyspozycji więcej miejsce warto stosować wielokrotność tej wartości, aby później bezproblemowo zagospodarować jej wnętrze. Na wyspie możemy umieścić płytę grzewczą, trzeba wówczas zaplanować odciąg powietrza, czyli zainstalować okap wolno wiszący. Na wyspie może się również znaleźć zlew, o ile instalacja wodno-kanalizacyjna na to pozwala. Warto pozostawić sobie również kawałek wolnego blatu roboczego, na który będzie można wygodnie przygotować posiłek. Jeżeli zależy nam, aby wyspa pełniła funkcję stolika lub mini barku, wtedy trzeba przewidzieć podwyższony mini blat, od strony salonu, a także zaopatrzyć się w krzesła barowe. Takie rozwiązanie pozwoli na zjedzenie szybkiego śniadania, wypicie wieczornego drinka, ale również w pewnym stopniu odgrodzi roboczą przestrzeń od salonu.

Zapraszamy do dyskusji


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.