Ogród

Aranżacja tarasu z wykorzystaniem świec ogrodowych

Tarasy – i te mniejsze, i większe – stanowią prawdziwą oazę spokoju w każdym domu. W mieszkaniach mogą być to również niewielkie balkony. Warto zadbać, by była to przestrzeń przyjazna, w której łatwo się będzie zrelaksować. Dlatego właśnie do aranżacji tarasu włączamy świece ogrodowe.

Świece ogrodowe na tarasie

W aranżacji przestrzeni świece są bardzo chętnie wykorzystywanymi elementami dekoracji. Nie inaczej jest w przypadku tarasu. Bardzo dobrze współgrają z roślinami donicowymi, żywymi ciętymi kwiatami. Same w sobie mogą być piękną ozdobą. Pasują zarówno do drewna, cegieł, jak i betonu czy metalu. Ze względu na funkcjonalność i bezpieczeństwo użycia, warto zwrócić uwagę szczególnie na świece ogrodowe, które są dedykowane zewnętrznym przestrzeniom.

Modele dostosowane do użycia na zewnątrz

Świece ogrodowe to modele, które wyposażone są osłony. Zazwyczaj są to szklane, eleganckie pojemniczki zalane woskiem lub woskiem z domieszką parafiny. Odpowiednio wysoki pojemnik, w stosunku do ilości wosku, sprawia, że płomień świecy jest chroniony przed podmuchami wiatru. To znacznie wygodniejsza forma niż klasyczne świece bez osłon. 

Sam pojemnik świec ogrodowych wykonany jest ze szkła o podniesionej żaroodporności. Jego denko jest na tyle grube, by nie przenosić zbyt wysokich temperatur na zewnątrz. Chodzi tutaj o komfortowe użytkowanie świec. Dzięki grubszemu denku powierzchnia, na której zostaną ustawione, nie ulega odparzeniu.

Aranżacja – na co zwracać uwagę?

Aranżacja tarasu z użyciem świec ogrodowych powinna uwzględniać dzienną i wieczorową porę.  Za dnia zwracamy uwagę na niuanse, które nie są widoczne wieczorem. Dlatego duże znaczenie mają faktura i kształt samego pojemnika, które dopasowujemy do stylistyki dominującej na tarasie.

świeca ogrodowa kwiat piwonii

Rozmieszczenie świec powinno być kompromisem pomiędzy dzienną aranżacją przestrzeni, a funkcją, którą spełniają świece wieczorem. To szczególnie istotne w przypadku nieco większych przestrzeni, gdzie świece będą używane jako dodatkowe źródło oświetlenia. Jeśli chodzi o mniejsze przestrzenie, świece warto ustawić tak, by ich światło nie było tłumione przez inne elementy dekoracyjne. Pamiętajmy, że może służyć do tego nie tylko stół, regalik czy skrzynia. Możemy użyć parapetów, balustrad czy nawet podłogi.

Bardzo dobrze w każdym przypadku sprawdzą się dedykowane świecom półeczki. Dzięki temu możemy wybierać strefy oświetlenia, a same świece będą odpowiednio zabezpieczone.  Nie bójmy się również kolorów. Wieczorową porą kolorowe, podświetlone pojemniki wyglądają wprost bajkowo. A jeśli mamy ochotę na więcej doznań, niż tylko te wzrokowe, warto sięgnąć po zapachowe świece ogrodowe.

Zapraszamy do dyskusji