Ogród

Taras z kostki brukowej – dlaczego warto zdecydować się na ten materiał?

Kostka brukowa, w szczególności ta wykonywana z betonu, cieszy się w tym momencie bardzo dużą popularnością jako materiał używany do konstrukcji tarasowych. Nic w tym dziwnego, biorąc pod uwagę szereg jej zalet – zarówno tych technicznych, jak estetycznych. 

Taras z kostki – rodzaje materiałów wykończeniowych

Powierzchnia tarasu może być wyłożona kilkoma rodzajami kostki brukowej. Kiedyś najczęściej układało się ją z kamienia polnego – są to tak zwane kocie łby. Inna technika polega na rozdrabnianiu i obróbce mniejszych elementów kamiennych. Tu najczęściej jest wykorzystywany granit, bazalt czy piaskowiec. Kamień naturalny jest wciąż całkiem popularnym materiałem, choć dość kosztownym. Wraz z opracowaniem i udoskonaleniem produkcji betonu, to właśnie on zaczął być najczęściej używany jako materiał na taras z kostki. Tu warto wspomnieć, że można z niego kształtować różnego rodzaju struktury o bardzo dobrych parametrach technicznych. Innym rozwiązaniem jest kostka ceramiczna, którą stanowi chociażby cegła klinkierowa.

kostka brukowa tarasowa

Betonowa kostka na taras – właściwości techniczne

Kostkawykonana z betonu jest stosunkowo najczęściej wybierana spośród wszystkich jej rodzajów. Decydują o tym przede wszystkim jej bardzo dobre parametry techniczne. Jest to materiał powstający w wyniku zagęszczania betonu podczas poddania go procesowi wibrowania i prasowania jednocześnie – tzw. wibroprasowanie. Dzięki temu powstała struktura ma świetną spoistość, co przekłada się na jej wytrzymałość. To idealna kostka na taras, ponieważ cechuje się dużą odpornością na działanie czynników zewnętrznych. Odpowiednio zagęszczony beton jest mało nasiąkliwy, a zatem dobrze sprawdzi się w deszczowych warunkach. Jest to, poza tym materiał mrozoodporny.

Taras z kostki brukowej – różnorodność estetyczna  

Poza oczywistymi walorami technicznymi, o które powinien dbać każdy producent kostki brukowej, równie ważne są jej walory estetyczne. W procesie produkcji materiał może być uszlachetniany z użyciem kruszyw naturalnych. Równie popularne jest jego barwienie. Inny procesem, który daje piękne efekty estetyczne, jest wykańczanie powierzchni drugą, docelową warstwą ozdobną. Ta najczęściej imituje naturalne, kamienne materiały. Świetny efekt wizualny osiąga się również w procesie szczotkowania.

Ogromna różnorodność rozwiązań estetycznych sprawia, że betonowa kostka brukowa pasuje wizualnie do wielu przestrzeni, które można dzięki temu dowolnie kształtować.

Zapraszamy do dyskusji


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.