Fundamenty to podstawa na której stanie dom, dlatego ich wylanie nie powinno zostać traktowane „po macoszemu”. Wiadomo, że zanim zaczynamy budowę powinniśmy brać pod uwagę czas jej trwania, pamiętając o tym, że fundamenty muszą pewien czas odpocząć i dobrze wyschnąć, dzięki czemu będą stanowiły stabilną konstrukcję.
Jaka powinna być prawidłowa grubość fundamentów?
Wiele zależy od warunków, jakimi charakteryzuje się grunt na którym stanie dom. Standardowo szerokość ławy fundamentowej, czyli grubość fundamentów wynosi od 50 do 60 centymetrów, ale znane są przypadki znacznie cieńszych fundamentów, ograniczonych do grubości ściany, czyli 19 centymetrów. Trzeba jednak brać pod uwagę, że im cieńsze fundamenty, tym większa będzie podatność domu na osiadanie, a tego lokatorzy na pewno woleliby uniknąć. Przy nieodpowiedniej grubości fundamentów ściany mogą pękać, a taki dom na pewno nie wytrzyma długich lat użytkowania, szczególnie jeśli zostanie zbudowany na trudnym gruncie.
Żelbeton czy beton, jaki materiał jest najlepszy na fundamenty?
Standardowo fundamenty wykonywane są z wytrzymałego betonu klasy B20 lub B15. Plusem jest to, że tego typu mieszankę betonu można zarówno zamówić w wytwórni w formie gotowej, jak i wykonać samodzielnie na placu budowy. Często wykorzystywany jest również żelbeton na fundamenty które wymagają stosowania dodatkowego zbrojenia, jednak tego typu materiał jest dedykowany dla budynków generujących duże obciążenia, głównie obiektów wielorodzinnych.
Jak długo czekać na całkowite wyschnięcie fundamentów?
Jak wiadomo, zanim zaczniemy dalsze etapy budowy, fundamenty muszą wyschnąć. W takim razie, jak długo czekać z dalszymi pracami? Beton swoje parametry wytrzymałościowe otrzymuje po 28 dniach odpoczynku, podczas których należy pamiętać o polewaniu fundamentów wodą. Jeśli budowa nie musi być wykonana na szybko to warto poczekać ten czasu, jeśli chcemy zacząć pracę szybciej to poleca się zacząć murowanie po 1-2 tygodniach od wykonania fundamentów.