Budowa

Opaska wokół domu: kostka brukowa czy płyta ażurowa?

Pas terenu na styku ze ścianami budynku wymaga ułożenia odpowiedniego pokrycia, które istotnie zmniejszy niekorzystne oddziaływanie warunków atmosferycznych – przede wszystkim deszczu, na dolne strefy obiektu. Potrzeba ta wynika z faktu, że część cokołowa ścian zewnętrznych budynku wymaga zabezpieczenia przed długotrwałym zawilgoceniem, dbając jednocześnie o to, aby sam grunt znajdujący się w pobliżu muru nie zatrzymywał wody opadowej. Wokół ścian zewnętrznych budynku należy zatem utworzyć tzw. opaskę. Jak powinna wyglądać prawidłowa opaska wokół domu i z jakich materiałów można ją wykonać? Na te pytania postaramy się odpowiedzieć w dzisiejszym artykule.

Z czego wykonać opaskę wokół domu?


Opaska wykonana wokół ścian zewnętrznych budynku pełni nie tylko funkcję estetyczną – dopełniając wizerunek np. domu, ale chroni także elewację budynku przed zachlapaniem i zabrudzeniem ziemią rozmywaną w czasie opadów. Zadaniem opaski jest także kierowanie spływu wody z elewacji z dala od budynku. Aby opaska prawidłowo spełniała swoją rolę musi być wykonana z odpowiednich materiałów, czyli łatwo przepuszczalnych, estetycznych i trwałych. Idealnie sprawdzają się więc w tym przypadku drobnowymiarowe materiały brukowe (np. kostka brukowa), płyty ażurowe czy kruszywa, które zapewnią trwałość wykonania na lata. Oczywiście dobór konkretnych, odpowiednich materiałów jest zazwyczaj wypadkową trzech różnych czynników: sposobu zagospodarowania przylegającej powierzchni działki, rodzaju gruntu oraz estetyki całego otoczenia.

Kostka brukowa wokół domu


Opaska okalająca dom jednorodzinny czy inny budynek może być wykonana m.in. z kostki brukowej. Niewątpliwą zaletą tego typu rozwiązania jest fakt, że otrzymujemy równą nawierzchnię, która wytrwa kilka, a nawet kilkanaście lat w dobrej kondycji. Decydując się na kostkę brukową wokół domu należy jednak pamiętać o kilku istotnych kwestiach. Po pierwsze nawierzchnię brukową należy układać na łatwo przepuszczalnej podbudowie, np. na warstwie wykonanej z piasku. Po drugie podbudowa nie może mieć w składzie cementu, który blokuje odprowadzanie wody do gruntu. Po trzecie należy zadbać o odpowiedni spadek powierzchni na zewnątrz, aby woda nie kierowała się w stronę budynku, uniemożliwiając tym samym odprowadzanie wody do gruntu – co mijało by się z celem budowy opaski. Przyjmuje się, że spadek powinien wynosić co najmniej 3%, co oznacza, że na długości 1 metra, spadek będzie wynosił 3 centymetry, pozwalając na optymalne powierzchniowe odprowadzanie wody na ogród. Decydując się na opaskę z kostki brukowej wokół domu należy również zwrócić uwagę na sposób wykonania obrzeży. Zaleca się, aby wmurować je nieco niżej niż górna płaszczyzna kostki brukowej po to, by woda nie zatrzymywała się na krawędziach, gromadząc jednocześnie w tym miejscu piasek – co jest nie tylko niefunkcjonalne, ale i nieestetyczne.

Opaska z płyty ażurowej


Kolejnym materiałem, z którego wykonywana może być opaska wokół domu jest płyta ażurowa. W praktyce stosuje się ją najczęściej przy nachyleniu tworzącym skarpę. Niewątpliwą zaletą płyty ażurowej jest jej „wtapianie się w otoczenie” i ekologiczna funkcjonalność. W jej otworach można bowiem zasiać trawę bądź posadzić drobne rośliny płożące, które dobrze asymilują wodę. Należy jednak pamiętać, aby pod płytami ułożyć warstwę geowłókniny. Jej zadaniem jest zapobieganie przenikania urodzajnej gleby – umieszczonej w otworach płyt do podłoża, a także umożliwienie podsiąkania wody z głębszych warstw i odprowadzania jej ku powierzchni. Opaska z płyty ażurowej oprócz walorów funkcjonalnych ma też dość istotny aspekt wizualny – komponuje się niemal z każdą zewnętrzną architekturą dając eleganckie wykończenie bryły domu czy innego budynku.
Podejmując decyzję o materiale, z jakiego wykonana zostanie opaska wokół budynku warto zaczerpnąć wiedzy u profesjonalistów, aby wybrane rozwiązanie było jak najbardziej optymalne dla danej nieruchomości. Specjaliści z Grupy PBI służą radą na każdym etapie różnorodnych inwestycji, a bogata oferta produktowa pozwoli przełożyć plany na realne działanie.

Zapraszamy do dyskusji


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.