Odpowiednie dobranie materiałów do budowy domu może w znaczący sposób obniżyć czas budowy, a także koszty całej inwestycji. Co ważne, może wpłynąć również na komfort użytkowania domu, jego oszczędność i szereg innych bardzo istotnych czynników. Z jakiego materiału warto budować? Sprawdzimy najczęściej wybierane materiały.
Murowanie ścian
Jedną z najpopularniejszych metod stawiania domu jest murowanie ścian. Mogą być one jednowarstwowe o grubości od 36 do 50 cm lub dwuwarstwowe, na które składa się cieńsza ściana nośna i warstwa termoizolacyjna. Budujący mogą polecać nam również trzecią metodą murowania ścian tzw. trójwarstwową. Jednak najlepszym wyborem zdaje się być opcja dwuwarstwowa ze względu na bardzo dobrą izolacyjność cieplną i mniejszy koszty wybudowania. W dalszym ciągu popularnością cieszy się ściana z cegły. Wielu inwestorów zastanawia się nad innym materiałem, zadając sobie pytania „żelbeton czy warto”. To jednak zaledwie kilka metod na postawienie ścian domu, a jest ich znacznie więcej.
Ściana z cegły – czy to się opłaca?
Dom, którego ściany są wykonane z cegły charakteryzuje się bardzo dobrą zdolnością do akumulacji ciepła. Budynek będzie wolno się wychładzał, ale również wolno nagrzewał. Zaletą stawiania ścian z cegły jest równiez jest świetna paroprzepuszczalność, co sprawia, że mieszkańcy takiej nieruchomości są w znacznie mniejszym stopniu zagrożeni pojawieniem się niepożądanej we wnętrzu wilgoci. Cegła jest również odporna na działanie wysokich temperatur, a nawet ogień. Dom z niej wykonany nie uniknie spaleniu w wyniku pożaru. Koszt wykonania ścian z cegły jest stosunkowo niski. Co więcej, budynek z pewnością zdobędzie uznanie ekologów i osób, którym zależy na własnym zdrowiu. Zastosowanie cegieł jest nie tylko dobre dla środowiska, ale ludzi.
Żelbeton czy warto?
Czy warto inwestować w ściany wykonane z żelbetu? To kwestia, która spędza sen z powiek niektórym inwestorom. W porównaniu do tradycyjnych ścian wykonanych z betonowych bloków, te z żelbetu będą z pewnością znacznie odporniejsze na obciążenia. Jednak, czy ma to duże znaczenie dla budownictwa jednorodzinnego? No właśnie, niekoniecznie. Jeśli mieszkamy w strefie klimatycznej, w której istnieje zagrożenie trzęsieniami ziemi, to oczywiście żelbet sprawdzi się znakomicie. Zaletą zastosowania żelbetu jest jednak fakt, że ściany są równe, a cała konstrukcja bardzo ekonomiczna i tańsza w utrzymaniu i w budowie.