Budowa

Większy dom parterowy czy mniejszy dom z poddaszem użytkowym?

Wysokość domu, czyli liczba kondygnacji, to bardzo ważny aspekt, który należy rozważyć podczas zlecania projektu. Już na etapie składania zamówienia na projekt należy zaznaczyć, jaki dom rodzinny pragniemy mieć. Umożliwi to dokonanie jak najlepszej inwestycji dla wielu pokoleń naprzód!

Cena domu piętrowego – czy warto?

Dom parterowy jest oczywiście tańszy w wykonaniu, jednak wymaga nieco większej działki. Oszczędzając wiec na kosztach budowy i materiałach budowlanych, musimy wykupić nieco większy teren lub ewentualnie zrezygnować z wielkiego ogródka na rzecz większej przestrzeni mieszkalnej. Również projekty domów parterowych są tańsze niż domów z poddaszem. Mając jednak niewielką działkę, możemy oszczędzić jej powierzchnię, windując dom nieco bardziej w górę i aranżując sobie dodatkową przestrzeń na poddaszu. Pochłonie to nieco większe nakłady pieniędzy, dlatego warto rozważyć, dla kogo lepsze są poszczególne opcje.

Jaki dom rodzinny?

Domy mniejsze z poddaszem użytkowym są dobrym wyborem dla niewielkich rodzin lub par z widokami na powiększenie rodziny – dzieci w przyszłości lub przygarnięcie schorowanych rodziców pod swój dach za jakiś czas. Użytkowe poddasze pozwoli szybko zaaranżować dodatkową przestrzeń pod skosem. W sytuacjach, gdy poddasze nie będzie użytkowane – można przekształcić je w wygodny strych. Dom z poddaszem nie będzie jednak dobry dla osób niepełnosprawnych, mających trudności z poruszaniem się na wózku. Dla takich domowników lepszą opcją będzie dom parterowy. Wysokość domu ma też duże znaczenie w przypadku osób wysokich – poddasza nie są dla nich zbyt komfortowe. Lepszy więc będzie albo dom parterowy, albo dom piętrowy z normalnymi ścianami bez skosów.

Rodzaj domu – niełatwy wybór

Wybór rodzaju domu i liczby kondygnacji nie jest łatwy. Wymaga porządnego zastanowienia się pod kątem przyszłości i obecnych potrzeb. Budując dom warto pozostawić sobie lukę w postaci projektu zakładającego możliwość rozbudowy domu, albo też postawić dom parterowy z poddaszem. Póki nie będzie potrzebna dodatkowa powierzchnia, można użytkować je jako strych. Gdy potrzeby rodziny zwiększą się, można na poddaszu wygospodarować klimatyczne sypialnie, pokoje dziecięce lub pracownię i tym samym zwiększyć powierzchnię użytkową domu.

Zapraszamy do dyskusji


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.