Budowa

Wytyczamy plan budowy – na co zwrócić uwagę na tym etapie budowy?

Jeszcze zanim przystąpimy do prac budowlanych na naszej działce, konieczne jest wytyczenie tzw. planu budowy, czyli granic fundamentów. Chodzi o szczegółowe wytyczenie miejsca, w którym w całości stanie dom. Plan budowy wytycza się na podstawie wcześniej uzyskanego pozwolenia na budowę domu i zawsze musi to zrobić geodeta z uprawnieniami.

Potrzebne dokumenty do wytyczenia planu budowy

Jak już wspomniano, wytyczenie budowy musi opierać się na uzyskanej dokumentacji, wśród której najważniejszym jest pozwolenie na budowę. Ważne, aby wynajęty do zadania geodeta posiadał niezbędne uprawnienia – można wykorzystać specjalistę polecanego w okolicznym Urzędzie Gminy. Uprawnienia są niezbędne do wykonania dokumentacji – geodeta jeśli już wytyczy plan budowy, będzie musiał dokonać pierwszego wpisu do Dziennika Budowy i musi wręczyć właścicielowi mapę sytuacyjno-wysokościową działki wykonaną w skali 1:500.

Jak wygląda wytyczanie fundamentów?

Wytyczenie fundamentów powinno być wykonane w sposób trwały i solidny, tak aby nie zaszkodziły mu niekorzystne warunki atmosferyczne. Po wytyczeniu fundamentów warto rozpocząć budowę jak najwcześniej, kiedy wytyczenia są wyraźnie widoczne. Wytyczone granice domu geodeta musi dobrze oznakować i ma do wyboru kilka metod – bardzo często granice wyznacza się palikami. Najdroższą metodą wytyczenia planu budowy są ławy drutowe, natomiast najtańsza opcja to obsypanie granic fundamentów wapnem czy wykonanie wałów ziemnych, jednak jest to metoda najmniej trwała. W przypadku wyboru najpopularniejszych palików i ław drutowych oznacza się osie domu oraz jego narożniki.

Geodeta wyznacza zakres prac kierownika budowy

Określenie ceny geodety jest trudne, ponieważ to zależy od zakresu prac, usytuowania działki czy jej wielkości. Ponadto liczy się wybrana przez nas metoda wytyczenia fundamentów i ich kształt. Średni koszt wytyczenia fundamentów to wydatek około 500 złotych. Dalsze prace ma wykonywać już kierownik budowy, na podstawie wpisu do Dziennika Budowy dokonanego przez geodetę. Prawidłowo i rzetelnie dokonane wytyczenie fundamentów zawsze ułatwia pracę kierownikowi i sprawia że proces rozpoczęcia budowy mija bezproblemowo.

Zapraszamy do dyskusji


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.